Skowyt Kasandry

Nieszczęsna wieszczka, która nie potrafiła przekonać rodaków do swoich racji ani sprawić by uwierzyli w jej proroctwa o zagładzie Troi jest tragiczna – a wystarczyło, żeby odwzajemniła miłość, jaką darzył ją Apollo. Tak wiele i równocześnie tak niewiele. Apollo miał władzę, więc ją wykorzystał, a to, że najcięższe działa wytacza upokorzenie odtrąconego niedoszłego kochanka, nie jest odkryciem, choć nie jest także usprawiedliwieniem.

„Mówiłem do człowieka w jego języku, a on nie zrozumiał ani słowa”

Tych upokorzonych Kasandr historyczny czas zna wiele. Rodzice przy narodzinach cieszą się z darów, jakimi ich dziecko zostaje obdarowane czy to przez wróżki, matki chrzestne czy też czepek, w którym się rodzą, a potem okazuje się, że ten dar staje się przekleństwem. Przykładem jest choćby bajka o Śpiącej królewnie.

Bajka bajką, choć życie nią nie jest, to życie było najpierw a potem powstała ta piękniejsza

W. Blacke – niedoceniony, niezrozumiany, C.K. Norwid – wróżono mu słoneczną przyszłość, ale jego wrażliwość była niekompatybilna z wrażliwością ogółu, no a J. Słowacki? Niby go czytali, ale jakoś tak puszczali „kantem ucha” z przymrużeniem oka. Każdy z nich popadł w końcu w pewnego rodzaju obłęd. Obłęd straszny dla zwykłych ludzi, niezrozumiany przez nich. Jakże kogoś może fascynować zagadka życia, jeśli dostał zaproszenie na bal albo festyn.

Do szalonych naukowców przyzwyczaiła nas hollywoodzka produkcja

Doszło do tego, że każdy znaczący naukowiec musi być szalony – no a poeta? Na poetę macha się ręką. Przecież poezji nie sposób zrozumieć, szepnie, co bardziej wrażliwszy. Nie, że nie sposób, ale trzeba zrobić wysiłek.

A filozofia?

Czy warto czytać przemyślenia innych…cóż, żeby stwierdzić, że nie warto trzeba niestety je przeczytać, no i na odwrót jeśli warto, to… Co do pierwszego wariantu to taka trochę gra niewarta świeczki, gra, która może się zakończyć fiaskiem, ale lepiej „przejechać” się na filozofie niż na 50-ciu twarzach Grey’a. Filozof daje szansę na intelektualną ucztę, 50 twarzy nie daje nawet tej szansy.

Podsumowanie

Kasandra to symbol osoby, która ma rację, zna wyjście z sytuacji albo, chociaż zna zagrożenie, ale nikt jej nie słucha. To szerszy temat, co uwzględniamy w naszym grafiku wpisów. W końcu Kasandra zostaje zamordowana. Zamordowana przez tych, których knucie mógł także zauważyć Agamemnon, jeśli nie zauważyć to przewidzieć, do tego nie potrzeba było proroctw, ale nie wysilił się…dlatego umarł.

C.d.n.

Bądźcie z nami!