Zapowiedź!

 Mamy zaszczyt i ogromną radość zapowiedzieć drugi tom opowiadań Agnieszki Czachor, którego premiera odbędzie się w październiku tego roku. Radość jest tym większa, że jest to nasze pierwsze dziecko jako wydawnictwa oraz księgarni, która rusza niebawem.

„Świerszcze wybielone na kość” autorstwa Agnieszki Czachor, to dziewięć opowiadań napisanych w konwencji realizmu magicznego. Tytułowe świerszcze są symbolem bezpieczeństwa, domowego ciepła i ochrony przed niepogodą, ale także (nieuchronnie) wybielone na kość, bo los przynosi niespodzianki, zmiany i przemiany. Czasem człowiek musi zamarznąć wewnątrz siebie by mógł znieść to, czym go zaskakuje przeznaczenie, a czasem musi się tak bardzo zmienić, że trudno w nim rozpoznać osobę z przed zdarzenia.

 

Mamy tutaj świetnie zbudowany klimat nieco magicznej grozy, wplecionej w rzeczywistość, w ludzkie losy i charaktery. Czachor ma łatwość tworzenia nastrojowych opowieści, dzięki czemu cała książka jest przesycona tym wyjątkowym klimatem i hipnotycznie wpływa na czytelnika.

W tych dziewięciu opowiadaniach bohaterzy muszą się zmierzyć z żywiołami: sztormem, pożarem, ale także z zabobonami, upiorami z przeszłości i szaleństwem bliskich im osób a nawet z lokalnymi kataklizmami. W jaki sposób sobie z tym radzą?  Odpowiedź znajduje się w książce.

 Opowiadania są naturalistyczne, wyciągają z ludzi mroczną, czasem prymitywną stronę natury, pokazują także siłę człowieka.

Teksty są dobrze skonstruowane i napisane ciekawym językiem, mimo, że fabuła dzieje się w czasach historycznych, a opowiadania napisane są w konwencji realizmu magicznego, mówią o nas, o życiu, wbrew pozorom nie są oderwane od rzeczywistości.

„Świerszcze wybielone na kość” to książka wydana bardzo estetycznie; kredowy papier, grafiki, okładka z połyskiem.

 

PATRONAT MEDIALNY nad książką objęły dwa czasopisma: