Ciekawość, pożądanie, zawiść

 Od tych trzech uczuć zaczęła się historia ludzkości. Dramat ciekawości Adama, pożądania Ewy i zawiści Kaina nakręcił nasze istnienie. Jest też króciutką charakterystyką człowieka, jako istoty niestałej i słabej. Człowiek ciągle popełnia te same błędy, nie uczy się, historia to dla niego ciekawe opowieści, ale nie powód do wyciągania wniosków. W zachowaniu nie widać postępu duchowego, raczej zubożenie, które dzięki technologii tylko narasta. Przyszłość jest utopijna, nikt tak daleko nie wybiega myślą by planować. Im bardziej człowiek jest osamotniony, tym bardziej czuje się zagubiony i maszeruje ku kolejnym upadkom. Przyjmujemy każdą iluzję, która proponuje nam lepsze jutro.

Rynek handlarzy marzeniami

W internecie najlepiej sprzedają się marzenia właśnie i iluzje. Wystarczy pstryknąć dobre zdjęcie i byle koszula nocna idzie w cenie sukienki. Wystarczy ładna modelka, a większość kobiet kupi kieckę tylko dlatego, że uwierzą w jej moc wyszczuplającą, albo w to, że będzie wyglądać w niej podobnie do modelki.

Brak produkcji

Zauważcie, że powiększyła się klasa ludzi młodych, którzy nic nie potrafią robić. Stworzono studia, po których nie posiada się żadnych umiejętności. Za to powiększyło się grono ekspertów z każdej dziedziny. Coś się wydarzy i zaraz zbiera się zespół ekspertów, żeby mogli ludziom wytłumaczyć samo zdarzenie i powiedzieć, co też mamy o nim myśleć. Książki i czasopisma przestały być produktem pierwszej potrzeby, teraz dzień zaczyna się od włączenia internetu. Przy tym nadmiarze śmieciowych treści, informacje straciły swoją wagę. Jest ich za dużo i wszystkie krzyczą, hałasują, oślepiają. Nie ma miejsca na refleksję i zadumę.

Czytelnictwo

Przez długi czas walczyliśmy z narzekaniem, że ludzie mało czytają. Jednak niestety trzeba się z tą opinią zgodzić. Wystarczy spojrzeć po otoczeniu, czy widać ludzi z książkami? W kolejkach, na przystankach, w autobusach, kawiarniach, w parkach, podczas pilnowania bawiących się dzieci. Nie widać. Niejednokrotnie siedzą znudzeni i gapią się bezmyślnie przed siebie. Czytanie ma wymiar etyczny Autor potrafi wpływać na czytelnika poprzez kierowanie go w stronę postaw etycznych oceniających zachowanie bohaterów. Są takie opowieści, które skłaniają do dyskusji, do zadawania pytań, do refleksji. Dzięki umiejętności myślenia potrafimy zrozumieć zachowania innych, odkryć ich pobudki. Dlatego powinno mam zależeć na tym, aby tej właściwości nie zatracić.

Do jutra!