Widzisz, że nic nie ma

Wall Street miejsce, w którym na stałe zadomowiła się Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych. Na tej ulicy pracują głównie instytucje finansowe. Pytałam o nią znajomych przebywających w Nowym Jorku, ale oni mówili o fajniejszych rzeczach. Ulica finansjery jest szara, wąska i pełna wieżowców. Nie można tam dojechać, dlatego pracownicy tych instytucji do garniturów czy garsonek zakładają adidasy, bo jeżdżą metrem i muszą trochę biegać, żeby zdarzyć, poza tym szkoda butów. Nie wiem, czy w biurze te buty przebierają…

Ludzie z Wall St.

Brzmi jak brzmi, dla jednych jest niczym afrodyzjak dla innych jak złowróżbny sen; ludzie bez skrupułów, hochsztaplerzy, oszuści, karierowicze. Trzeba kochać giełdę, żeby poczuć, to co czują jej niewolnicy, bo to oni są ludźmi z Wall Street. A ci niewolnicy w białych kołnierzykach sporo potrafią, bo znają się na finansach. Bankierzy i ryzykanci, na bezmyślność tutaj nie ma miejsca. Można sporo wygrać jednego dnia, w przeciągu godziny, ale też stracić wszystko w przeciągu pięciu minut. Zwykły hazard, ale hazard z domieszką złudnego luksusu.

Pieniądz nie śpi

Ano nie śpi, wiedzą to nawet ludzie na naszej prowincji. Tylko nie zawsze pracuje na korzyść swojego właściciela. Jak to jest na Wall Street? – Jeżeli zaśniesz, to, to, że nie znajdziesz swojego portfela przy sobie będzie najmniejszym twoim zmartwieniem. Film, bo o nim mowa jest drugą (słabszą) częścią rzecz jasna części pierwszej z Michael’em Duglas’em w roli głównej. Nasz bohater wychodzi z więzienia (za malwersacje) i zaczyna wszystko na nowo.

Kryzys moralny

Czyli okradli cię, ale nikt nie jest winien, a reszta udaje, że nic się nie stało, bo chodzi o ciebie. Ulica jest po to żeby przegrywać, ona ma naganiać jelenie. Matka Jaka jest przedstawicielem tej ulicy. W pewnym momencie syn mówi do niej ­– (kiedyś) robiłaś coś ważnego (była pielęgniarką) teraz sprzedaje nieruchomości i wiecznie pożycza pieniądze od syna.

Sterydowa bankowość

Sztucznie podrasowany dolar. Mimo, że panuje kryzys, banki robią wszystko, żeby na nowo można było kupować, bo kiedy sprzedaż spadła, w umysłach bankierów pojawiła się panika. Nie ważne, co, ale należy kupować, bo dzięki temu trwamy w złudzeniu, że wszystko gra!

Sam film

Jest słaby, do połowy jako tako a potem ciecia, cięcia. Jednak porusza dość istotną sprawę – sprawę plotki. Czym plotka jest, co potrafi zrobić, jak wpływa na ludzi.

Plotka to informacja nieprawdziwa, ale mająca wpływ na nasze życie.

Do następnego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *