Widzisz, że nic nie ma

Wall Street miejsce, w którym na stałe zadomowiła się Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych. Na tej ulicy pracują głównie instytucje finansowe. Pytałam o nią znajomych przebywających w Nowym Jorku, ale oni mówili o fajniejszych rzeczach. Ulica finansjery jest szara, wąska i pełna wieżowców. Nie można tam dojechać, dlatego pracownicy tych instytucji do garniturów czy garsonek zakładają adidasy, bo jeżdżą metrem i muszą trochę biegać, żeby zdarzyć, poza tym szkoda butów. Nie wiem, czy w biurze te buty przebierają…

Ludzie z Wall St.

Brzmi jak brzmi, dla jednych jest niczym afrodyzjak dla innych jak złowróżbny sen; ludzie bez skrupułów, hochsztaplerzy, oszuści, karierowicze. Trzeba kochać giełdę, żeby poczuć, to co czują jej niewolnicy, bo to oni są ludźmi z Wall Street. A ci niewolnicy w białych kołnierzykach sporo potrafią, bo znają się na finansach. Bankierzy i ryzykanci, na bezmyślność tutaj nie ma miejsca. Można sporo wygrać jednego dnia, w przeciągu godziny, ale też stracić wszystko w przeciągu pięciu minut. Zwykły hazard, ale hazard z domieszką złudnego luksusu.

Pieniądz nie śpi

Ano nie śpi, wiedzą to nawet ludzie na naszej prowincji. Tylko nie zawsze pracuje na korzyść swojego właściciela. Jak to jest na Wall Street? – Jeżeli zaśniesz, to, to, że nie znajdziesz swojego portfela przy sobie będzie najmniejszym twoim zmartwieniem. Film, bo o nim mowa jest drugą (słabszą) częścią rzecz jasna części pierwszej z Michael’em Duglas’em w roli głównej. Nasz bohater wychodzi z więzienia (za malwersacje) i zaczyna wszystko na nowo.

Kryzys moralny

Czyli okradli cię, ale nikt nie jest winien, a reszta udaje, że nic się nie stało, bo chodzi o ciebie. Ulica jest po to żeby przegrywać, ona ma naganiać jelenie. Matka Jaka jest przedstawicielem tej ulicy. W pewnym momencie syn mówi do niej ­– (kiedyś) robiłaś coś ważnego (była pielęgniarką) teraz sprzedaje nieruchomości i wiecznie pożycza pieniądze od syna.

Sterydowa bankowość

Sztucznie podrasowany dolar. Mimo, że panuje kryzys, banki robią wszystko, żeby na nowo można było kupować, bo kiedy sprzedaż spadła, w umysłach bankierów pojawiła się panika. Nie ważne, co, ale należy kupować, bo dzięki temu trwamy w złudzeniu, że wszystko gra!

Sam film

Jest słaby, do połowy jako tako a potem ciecia, cięcia. Jednak porusza dość istotną sprawę – sprawę plotki. Czym plotka jest, co potrafi zrobić, jak wpływa na ludzi.

Plotka to informacja nieprawdziwa, ale mająca wpływ na nasze życie.

Do następnego!