Przydasie

W „Hanemannie” St. Chwin poświęca rzeczom bardzo wiele miejsca. Sam opis pośpiesznego pakowania całego dobytku zawiera kilka stron. Ileż tam tego jest; i pościel odświętna i pościel codzienna, obrusy, kapy, cukiernice, szklane łabędzie, garnuszek do kawy, lichtarze. Jednak podczas ucieczki, chwytano tylko przedmioty najmniejsze i najbardziej potrzebne takie, jak: pędzel do golenia, brzytwa w skórzanej pochwie, proszek do zębów, płócienne płachty zamiast miękkich ręczników czy niemodny i brzydki, ciepły, wełniany płaszcz.

Rzeczy potrafią przetrwać

Nawet wówczas, gdy ich właściciele już nie żyją. Z takich rzeczy ułożone są opowieści w muzeach przy budynkach kaźni, w obozach koncentracyjnych; fotografie, pojedyncze buty, paski, scyzoryki, medaliki. Przyglądając się im wyobrażamy sobie, kim byli, ci, co je nosili, co te rzeczy dla nich znaczyły, jakie mieli życie, w jaki sposób umarli.

Pamiątki znają prawdę

Ale nie potrafią mówić ludzkim głosem, co nie znaczy, że mówić nie potrafią wcale. Mówią, ale cicho i subtelnie, podobnie jak szumią drzewa, w korzeniach, w których pochowani są ludzie. Milczące opowieści niczym spojrzenia, którym nie towarzyszą żadne słowa ani nawet mimika twarzy.

Kiosk Ruchu

W czasach naszego dzieciństwa swoistym kosmosem klamotów wydawał się kiosk Ruchu, który pęczniał od nadmiaru rzeczy przydatnych i nieprzydatnych bez hierarchizowania ich, leżały sobie wygodnie komiksy typu „Tytus, Tomek i A’Tomek”, „Przekrój”, „Przyjaciółka”, a zaraz obok sikawki w kształcie jajek, papierosy „Popularne” i maleńkie samochodziki, które psuły się zaraz po tym, kiedy dostały się w rączki malucha, „Miś”, Świerszczyk” – taki dla dzieci, temperówki, żyletki do maszynek, kawa i gazety pełne okruchów, bo nad nimi sprzedający jadł bułkę z paprykarzem.

Damska torebka

Kolejne czarodziejskie miejsce. Torebka i kosmetyczka z zepsutym zameczkiem. Ta druga poplamiona od szminek, ale pachnąca, z odrobiną tuszu do rzęs na ząbkach nieczynnego zamku, ciągle rozsypujący się puder  i tępy pilnik do paznokci, używany do otwierania listów. Torebka miała w sobie więcej ekskuzywności, potrafiła pomieścić wszystko, nawet linę holowniczą, znamy taki przypadek, klucze, chusteczki, nagryziony lizak, kilka czekoladek, kosmetyczkę, karteczki z numerami telefonów, wylewający długopis, portfel, trzy jabłka i papierosy.

Kieszeń – osobista przystań

Tam chłopcy gromadzili ładne kamyki, upychali płótnianą chusteczkę, proce i bolce robione  z druta, w dobie grania w hacele i one tam znajdowały miejsce, ołówek, gumka i czasem nawet ekierka. Tylko cyrkiela nikt się nie odważył włożyć do kieszeni, nieopatrznie niektórzy upychali tam jabłko idąc na łąkę do koni, których stajnie mieściły się koło szkoły, a konie mają dobry węch i uwielbiają jabłka. Wierzcie nam, jeśli raz ktoś to zrobił więcej już tego nie powtórzył, bo pysk koński na zadku był szybszy niż ręka, wydobywająca jabłko.

Do następnego!

12 thoughts on “Przydasie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *