Mój tato z fotografii chciał zrobić swój zawód, szkolił się w tym kierunku, ale tak się mu życie ułożyło, że robił zdjęcia tylko hobbystyczne. Szkolił się w czasach, gdy korzystano z kliszy, każda klatka była policzona, a potem sam je wywoływał w piwnicy, albo wcześniej pod kocem. Miał całe laboratorium.
Moja siostra także pokończyła kursy fotograficzne. Zawsze mi powtarzali, że zdjęcie powinno opowiadać historię. Irytowało mnie to, bo pstrykniesz sobie, bo się coś spodobało, a oni dzielą włos na troje. Od razu historię, mruczałam pod nosem niezadowolona.
Jednak kiedy się coś zaczyna robić, kiedy podąża się jakąś drogą to ta droga zaczyna prowadzić i w pewien sposób człowieka doskonalić.
Sontag w fotografii widzi agresję. Jest to co innego, niż obraz malowany przez artystę. „W każdym użyciu aparatu fotograficznego drzemie agresja.” Twierdzi. Fotografia od początku chciała mówić na każdy temat. Malarstwo nie miało takich aspiracji. Rozpowszechnienie fotografii, umożliwienie robienia zdjęć każdemu, sprawiło iż zaczęliśmy świat widzieć jak zestaw fotografii. Świat to stykówka, pamięć to stykówka. Sam Instagram przypomina stykówkę. Równocześnie jednak z umożliwieniem fotografowania wszystkim, zaczęło powstawać mnóstwo fotografii nieistotnych.
Podobnie jak słów i stwierdzeń. Coraz mniej w nich przemyśleń i interesujących refleksji. Jeżeli skopiowalibyśmy wszystkie komentarze z mediów społecznościowych okazałoby się, że jest w nich bardzo mało istotnych słów. Czyli kolejny śmietnik.
Dawniej, kiedy trzeba było liczyć się z miejscem na kliszy, do tego obchodzić się z nią jak z jajkiem, żeby jej nie naświetlić, obraz do fotografowania wybierano rozważniej.
Poza tym w fotografii podobnie jak w pisaniu ważne jest uchwycenie odpowiedniego momentu. Czyli tzw. fuks. Zdarzają się zdjęcia niezaplanowane, ale bardzo istotne. Najtrudniej fotografować, według mnie ludzi. Podobnie jak o ludziach pisać.
Ciekawa jestem, jakie historie opowiadają według Was te fotki